www.klubsmaja.lv atpakal-uz-skolu-2012-22011.gadā akciju „Atpakaļ uz skolu” sadarbībā ar LR Ārlietu ministriju un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā rīkoja jauniešu nevalstiskā organizācija „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai. Akcija tika rīkota Latvijā jau ceturto gadu pēc kārtas.

No 18. aprīļa līdz pat 9. maijam (Eiropas dienai) valsts pārvaldē un Eiropas Savienības (ES) institūcijās strādājošie, kā arī citi eksperti ES jautājumos devās skolu vizītēs uz savām kādreizējām skolām, lai dalītos savās zināšanās un darba pieredzē ar jauniešiem ar ES saistītos jautājumos. Akcijas dalībnieki, tiekoties ar skolu jauniešiem, diskutēja par ES aktuālām tēmām, tādejādi sniedzot jauniešiem ieskatu un informāciju jautājumos, kas ir aktuāli ne tikai Latvijai, bet arī pārējām ES dalībvalstīm.

Tā kā 2011. gads ir Eiropas brīvprātīgā darba gads, akcijas dalībnieki (starp kuriem bija arī Eiropas Brīvprātīgā darba labas gribas vēstnieki) savās skolu vizītēs diskutēja ar skolēniem par brīvprātīgā darba tēmu. Informējot skolēnus par to, kas ir Brīvprātīgais darbs, kur ņemt papildus informāciju par iespējām pieteikties šajā projektā.

Citi jautājumi, kas jauniešos raisīja interesi lielākoties bija praktiski jautājumi par darba un studiju iespējām ES, iespējām piedalīties starptautiskās jauniešu apmaiņas programmās, Eiro ieviešanas procesu Latvijā un kā tas ietekmēs ikdienas dzīvi, jautājumi par Šengenas zonu un Eiropas drošību, kā arī Latvijas nacionālo pozīciju sagatavošanu ES un pašu akcijas dalībnieku ikdienas darbu saistībā ar ES jautājumiem.

Akcijā pavisam piedalījās 42 dalībnieki. Akcijā iesaistījās vairākas valsts augstākās amatpersonas, proti, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, trīs ministri: satiksmes ministrs Uldis Augulis, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kultūras ministre Sarmīte Ēlerte. Ārlietu ministrijas Valsts sekretārs Andris Teikmanis, kā arī Latvijas Institūta direktore Katrina Pētersone, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. 2011.gadā akcijai pievienojās arī Eiropas Brīvprātīgā darba gada labas gribas vēstnieki un pārstāvji no Latvijas Bankas . Akcijas dalībnieku sarakstu skat. Šeit


Pārstāvētas valsts institūcijas - dalībnieku skaits:
1. Saeima – 15
2. Ārlietu ministrija – 3
3. Eiropas Brīvprātīgā darba gada vēstnieki – 3
4. Finanšu ministrija – 3
5. Satiksmes ministrija – 2
6. Kultūras ministrija – 2
7. Latvijas Banka – 2
8. Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests - 2
9. Aizsardzības ministrija – 1
10. Labklājības ministrija – 1
11. Zemkopības ministrija – 1
12. Eiropas Parlaments – 1
13. Babītes novada dome – 1
14. Latvijas institūts – 1
15. Latvijas Regbija federācija – 1
16. SIA Lattelecom padome – 1
17. Valsts Darba inspekcija – 1
18. Valsts policija – 1

Runā akcijas dalībnieki:

Evija Daņilova, Valsts policijas galvenā inspektore, par Rīgas 90. vidusskolas 10.-12. klašu skolēniem: „Jaunieši ir pietiekoši labi informēti par pamatinformāciju, kas saistīta ar ES, un ir ieinteresēti par iespējām realizēt savus mērķus ES ietvaros. Vislielāko interesi izraisīja praktiski jautājumi par darbu ES un iespējām darboties ES institūcijās, tam nepieciešamajām iemaņām un zināšanām.”

Laura Turlaja, LR Kultūras ministrijas Es Kultūras kontaktpunkta nodaļas vadītāja, par Rīgas Franču liceja 10. klases skolēniem: „Viens no jautājumiem, kas jauniešos raisīja vislielāko interesi bija saistīts ar piemērotākā studiju virziena izvēli, lai nodrošinātu konkurētspējīgu profesijas apguvi ES.”

Pēteris Strazdiņš, LR Finanšu ministrijas audita un revīzijas departamenta direktora vietnieks, par Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klašu skolēniem: „Radās jautājums, kāpēc EEZ valstis – Šveice, Norvēģija, Islande – nav iestājušās ES.”

Artis Pabriks, LR Aizsardzības ministrs, par Jūrmalas Valsts ģimnāzijas apciemojumu: „Esmu gandarīts par iespēju viesoties savā bijušajā skolā un sniegt plašāku ieskatu jauniešiem par drošības situāciju Latvijā un pasaulē, kā arī atbildēt uz jautājumiem, kas veicinātu skolnieku izpratni gan par iekšpolitiku, gan ārpolitiku."

Atis Lejiņš, 10. Saeimas deputāts, par Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11. klašu skolēniem: „Domāju mums visiem bija interesanti!”