ORGANIZĀCIJAS VĒSTURE

Klubs „Māja” vēsture sākas 1995.gada 4.februārī, kad 10 jaunieši – Inese Voika, Roberts Putnis, Dace Krejere, Baiba Sleže, Pēteris Pildegovičs, Jānis Zvejnieks, Ilze Jozepa, Maija Akmentiņa, Uldis Galdiņš un Diāna Place – kādā Sarkandaugavas dzīvoklī uz sarkana dīvāna parakstīja dokumentu, kas iesāka Klubs „Māja”. 

Ideja radīt organizāciju radās tāpēc, ka dibinātāji bija iepazinuši Eiropas līmeņa jaunatnes žurnālu „Das Haus – La maison – The House” un piedalījušies tā veidošanas konferencēs, līdz nolēmuši, ka vēlas tādu uzrīkot arī Latvijā. Arī nosaukumu Klubs „Māja” ieguva no žurnāla, lai gan Latvijas varas iestādes neļāva paturēt oriģinālo nosaukumu, uzstājot, ka tam jābūt latviski. Tāpat arī mūsu logo sakrīt ar žurnāla logo. 

Kopš 2001.gada žurnāls gan vairs neiznāk.

Lai savāktu līdzekļus konferencei, kā pirmais organizācijas pasākums tika rīkots koncerts „Pēdējā studentu balle” Mazajā Ģildē ar Prāta Vētras piedalīšos. Koncerts izdevās veiksmīgs, to apmeklēja vairāki simti klausītāju, un jaundibinātajai organizācijai izdevās tajā radīt iespaidu par Klubs „Māja” kā par lielu, spēcīgu organizāciju. Iegūstot nepieciešamos līdzekļus un organizēšanas pieredzi, veiksmīgi izdevās arī 17. žurnāla veidošanas konference „Būt jaunam Eiropā”, un žurnāls tiks izdots.

Pēc konferences Kluba „Māja” dibinātāji darbību turpināja, veidojot vairākus seminārus. Izdodoties tajos piesaistīt jaunus biedrus, organizācija 90.gados strauji attīstījās un turpināja organizēt gan seminārus, gan leģendāras nometnes, gan starptautiskus pasākumus. Sāka veidoties arī reģionālās vienības – kādā brīdī to skaits bija pat 25.

1999.gadā Klubs „Māja” pievienojas JEF-Europe, kļūstot par starptautiskās Eiropas līmeņa organizācijas vienību, un arī ieguva paplašinājumu nosaukumam „Jaunatne vienotai Eiropai”. 90.gadu beigās kopīgi ar Eiropas Kustību Latvijā uzsākām tradīciju rīkot maijā Eiropas nedēļas pasākumus par godu 9. maijam – Eiropas dienai.

Nākamais Klubs „Māja” posms sākās gadsimtu mijā, kad iespējamāks kļuva sapnis par Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai. Līdz pat 2004.gadam veicināt Latvijas iestāšanas ES bija Kluba „Māja” galvenais mērķis. Līdz ar to pirmsrefenduma laikā 2003. gadā organizācija izvērta plašu kampaņu „Labāk būt iekšā!” aicinot pilsoņus balsot par iestāšanos Eiropas Savienībā. Kampaņa bija vērienīga un radoša, piemēram, cilvēkiem uz ielas tika dalīti līki gurķi, lai apgāztu mītu par to, ka Eiropas Savienība grasās tādus aizliegt tirgot. Klubs „Māja” biedri aktīvi iesaistījās valsts informējošajā kampaņā „Latvija Eiropā”, dodoties uz reģioniem un informējot par izmaiņām, ko nesīs iestāšanās ES.

Aktīvā līdzdalība referenduma laikā nodrošināja organizācijas biedriem godu 2004.gada 1.maijā, kad Latvija oficiāli kļuva par ES dalībvalsti, uzvilkt Eiropas karogu, tērpjoties kaklasaitēs un lakatos ar Kluba „Māja” simboliku.

Šajā laikā Klubs „Māja” sāka arī rīkot erudīcijas konkursus un kļuva par Eiropas Klubu un Eurodesk koordinatoru.

Pēc Latvijas iestāšanās ES Klubs „Māja” mērķis kļuva tāds, kādu to pazīstam vēl šodien – informēt jauniešus par ES būtību, vērtībām un iespējām. Tā īstenošanai organizācija turpina organizēt gan vietēja mēroga, gan starptautiskus pasākumus.

2004.gadā Klubs „Māja” sāka strādāt ar Eiropas Brīvprātīgā darba programmu, kļūstot par akreditētu nosūtītājorganizāciju un vēlāk arī uzņēmējorganizāciju, kopā līdz pat šai dienai uzņemot divpadsmit brīvprātīgos – Marco (Itālija), Anastasija (Grieķija), Ilija (Maķedonija), Alexandra (Vācija), Giulio (Itālija), Laura (Vācija), Tobias (Vācija), Dina (Igaunija), Aleksandrina (Bulgārija), Migels (Portugāle), Zhana (Gruzija), Mariana (Portugāle). Pašlaik organizācijā no 2014. gada septembra līdz 2015. gada augustam savu EBD projektu īsteno Paulius no Lietuvas un Paula no Vācijas.

2013. gadā Klubs “Māja” ieguva oficiālu Jaunatnes organizācijas statusu, kas apliecina, ka organizācijā, nesktoties uz tās vairāk nekā 20 gadu lielo vēsturi, joprojām darbojas tikai un vienīgi jaunieši.